Tartalom: 5. Gyümölcsvirág méz, 6. Facéliaméz, 7. Medvehagyma méz.
5. Gyümölcsvirág méz (Gyümölcsméz)
A Gyümölcsfákról

Április a gyümölcsfák, díszcserjék virágzásának színpompás, szemet gyönyörködtető látványa, egyben nagyon fontos életjelenség. A virágzás mennyisége és a kötődés jelzi, mennyi gyümölcsre számíthatunk. A gyümölcsfajok közül először a kajszi virágzik, a csonthéjasok sorrendjében a kajszi után az őszibarack, szilva, cseresznye és a meggy következik. A sort a körte és az alma zárja. A virágok számán kívül a termékenyülési viszonyoktól függ, hogy hány virágból lesz termés. Virágporzás idején a száraz, meleg időjárás is befolyásolja a megtermékenyülést. A gyümölcstermő növények virágaiban a nektár könnyen hozzáférhető.
A gyümölcsfák beporzása a szél és rovarok útján történik. A szél kismértékben szerepet játszhat a rovarmegporzású gyümölcsfajoknál a virágporszállításban, de jelentősége nagyon kicsi. A rovarok közül a méhek a legjobb pollenszállítók. Fontos segítség a méhek jelenléte a gyümölcsösben. Igen hatékony megporzók, mert a fiasításhoz nagy mennyiségű virágport gyűjtenek, ezért ebben az időszakban a virágokat gyakran látogatják. A viráglátogató többi rovarral ellentétben az utódneveléshez is kizárólag virágokon szerzik be a táplálékot. Kölcsönös alkalmazkodásuk elősegíti a hatékony megporzást.
A növényvédő szereket méhveszélyességi kategóriába sorolták. A méhek kímélése érdekében a méhekre kifejezetten veszélyes készítmények méhek által látogatott növényállományban, vagy virágzó gyomokkal borított területen nem használhatók. A méhekre nem veszélyes készítmények virágzó növényállományban veszély nélkül alkalmazhatók.
A Gyümölcsvirág méz tulajdonságai
A gyümölcsméz többféle (alma, körte, meggy, szilva) gyümölcsfáról származó, nagyjából azonos időszakban (leginkább tavasszal) virágzó nektár ízletes keveréke. Fajtaméz jellegű. Kristályosodása közepes, jellegzetes, erőteljes ízű. Barnás színű, sötét árnyalatú.
Ritka, kis mennyiségű előfordulása miatt igazi kuriózumnak számít.
A Gyümölcsvirág méz hatásai
A tavaszi mézek gazdag kálcium tartalommal rendelkeznek. Lényeges a kálium tartalma is.
Általános immunerősítő, sebkezelésre kiválóan alkalmas.
Magas a szőlőcukor (glükóz) tartalma. Természetes agypörgető . A szőlőcukor segít fenntartani a vércukor szintet. A szőlőcukor bolygónk legegyszerűbb szénhidrátja az agy fő energiaforrása. Azonnal felszívódik a szervezetben, és robbanásszerűen emeli meg a vércukorszintet. Hatására javul a memória, pontosabbá válik a figyelem, azaz összességében növeli a szellemi teljesítőképességet.
Sportolás, vagy nagy fizikai igénybevétel esetén is célszerű magas szőlőcukor tartalmú mézet fogyasztani.
Ajánlott fogyasztása
Önmagában, vagy kenyéren, kalácson fogyasztva. Teába, kakaóba, kávéba, turmix - italokba. Süteményekbe.
6. Facéliaméz (Mézontófű-méz)
Facéliáról

A facélia (mézontófű) termesztése hazánkban az elmúlt harminc évben vált igazán kedveltté és ismertté. A növény magyar neve is mutatja, hogy rendkívül jó méhlegelő, a lágyszárú növények között a legjobban mézelő növény. Június elején nyílik. Szakaszosan vetve sokáig, 4–6 hétig virágzik. Dekoratív kék virágai gyönyörűek, nagy táblákba csoportosúlva szép látványt nyújtanak.
Az ország területén gyakorlatilag mindenhol termeszthető a fagyzugos vagy északi lejtők kivételével. Hazai vetésterülete nem haladja meg a néhány ezer hektárt, de magnak és zöldtrágyának egyre szívesebben vetik. Gyors növekedésű, viszonylag igénytelen növény.
Hasznos takarmánynövény. Talajjavító, gyökérzete segít a jó talajállapot létrehozásában, valamint segít feltárni a talajok nyers tápanyagkészletét, és megakadályozni a tápanyagok kimosódását. Nyári betakarítás esetén jó előveteménye az őszi kalászosoknak. Méhlegelőként vagy zöldtrágyának hasznosítva kapások, elsősorban burgonya, cukorrépa, paradicsom és dohány követheti. Ezen kívül termesztéskor a talajban élő fonálférgek erősen gyérülnek, fonálférgek ellen is kiváló.
A Facéliaméz tulajdonságai
Facélia virágára emlékeztető ízű és enyhe illatú méz. Kellemes zamatú. Színe halványbarna, kissé opálos. Zamatos mézkülönlegesség, magas gyümölcscukor tartalommal. Kristályosodása lassú-közepes.
A Facéliaméz hatásai
Jótékony hatása szív és érrendszeri betegségek kezelésére ajánlott. Jelentősen befolyásolja a vér koleszterin szintjét. Vízhajtó hatású. Könnyen emészthető, ezért a gyengébb gyomrúaknak is ajánlott. Jó fertőtlenítő, bőrápoló hatású, kiválóan gyógyítja az égett bőrt.
Általában a vegyes virágmézzel együtt pergetik és Vegyesvirág mézként hozzák forgalomba, önálló előfordulása igazi különlegesség.
Ajánlott fogyasztása
Önmagában, vagy kenyéren, kalácson fogyasztva. Kásákba, müzlikbe, joghurtokba. Teába, kakaóba, kávéba, turmix - italokba. Süteményekhez.
7. Medvehagyma méz
A Medvehagymáról (Vadfokhagyma)

A medvehagyma méz ritkaságnak minősül, sokan már Hungarikumnak is mondják, mivel hazánkban vannak Európában a legnagyobb összefüggő medvehagymás területek. Erdőkben, ligetekben nagy telepeket alkot, mint egy díszes szőnyeg úgy terül el az aljzaton. Mecsekben, Bakonyban és Gerecsében található meg nagy mennyiségben. A fokhagyma illatára és ízére emlékeztető, 25-30 cm magas, hófehér virágú, évelő növény.Emberi fogyasztásra a zöld részek (levelei) és a hagyma alkalmazható, a zsenge leveleket még virágzás előtt kell gyűjteni.
Tavaszi méregtelenítésre is kiváló növény. Az egész testet megtisztítja, kihajtja belőle a megrekedt kóros anyagokat, egészségessé teszi a vért, kiűzi és elpusztítja a mérgező anyagokat. Az örökké betegeskedő embereknek, a reumásoknak erősen ajánlott. Hatóanyagai 12-szer erősebbek a fokhagymáénál. Erőteljes vértisztító, baktérium- és vírusölő. Hatásosan tisztítja a gyomrot, a bélrendszert és a vért.
Nyugat-Európában olyannyira kedvelt fűszernövény, hogy a tömeges gyűjtés veszélyeztetni kezdte állományát, ezért védetté nyilvánították. A védett területek kivételével hazánkban még nem tiltott gyűjtése. A természetes hazai medvehagyma állomány védelméért érdemes egy-egy tőről csak a levelek felét leszedni, mert így a hagyma virágozhat, és a magok elszórása is biztosított marad.
A bükkösökben már áprilisban virágzik a medvehagyma, ez idő alatt más növény nem virágzik és nektárja édes harmattal sem keveredhet (mert kora tavasszal még nem szaporodhattak el a fák szívó szájszervű kártevői), a medvehagyma-méz a legtisztább fajtamézek közé tartozik. A méhek rendkívüli intenzitással látogatják az ernyőszerűen csoportosult fehér virágokat. Ilyenkor a kaptárok előtt is érezhető a hagymaszag, de a mézen a pergetés után már nem tapasztalható a jellegzetes illat.
A Medvehagyma méz tulajdonságai
A medvehagyma méz fűszeresen édes, nagyon kellemes aromájú, pikáns ízharmóniájú, csemege mézfajta. Különlegesség! Színe világos barnától a sötétbarnáig terjed. Illata jellegzetes, azonban nem hagyma illatú. Kuncsaftjaink az ízét gyakran hasonlították a marcipánhoz, de "finom szaloncukorhoz" is. Gyorsan kristályosodó méz.
A medvehagyma méz hatásai
Fő hatóanyagai azonosak a fokhagymáéval, pl. a szagért felelős allicin. Valamint a vöröshagymával való rokonsága és mézének hasonlósága alapján joggal mondható, hogy gyógyító hatással van a légzőszervi megbetegedésekre. A medvehagyma méz idült köhögés esetén kiváló (köhögés csillapító), valamint reumás betegségek ellen is igen jó hatású. Vastartalma magas.
Fogyasztása szív- és érrendszeri megbetegedésre is ajánlott. Értékes hatóanyagainak köszönhetően kiváló erősítőszer, szívvédő hatású . A medvehagyma méz gátolja az érelmeszesedést és tisztítja a vért. Csökkenti a vérnyomást. Kedvezően hat a gyomorra és a bélrendszerre. Enyhíti a fejfájást és a szédülést.
Ajánlott fogyasztása
Önmagában, vagy kenyéren, kalácson fogyasztava. Teába, kakaóba. Reform ételekhez: salátákhoz, mártásokba, húshoz való szószokba.
|